Toyota KATA

Toyota kata aim to target

Čo robia úspešné štíhle podniky ináč? Prečo sa niekoľko krát zavádza 5S, prečo po čase sa dostanú výrobné úseky, pracovníci do starých kolají? Prečo dostávame spätnú väzbu že Lean nefunguje?

Toyota Kata.

Keby sme sa opýtali zamestnancov Toyoty na Toyotu Kata, pravdepodobne by nechápali o čom hovoríme. Názov tejto metódy je pre nás, mimo Toyoty, aby sme pochopili o čo vlastne ide. Termín Toyota Kata je vymyslený Mike Rotherom.

Kata = Rutina.

Toyota kata je metóda riadenia používaná v japonskej Toyote.  Kata je po japonsky rutina, postupne získané majstrovstvo. Rutinu získaváme neustálim opakovaním. Tak dostaneme proces do krvi a stávame sa majstrami vo svojom obore. 

Čo robia úspešné firmy ináč?

Úspešné štíhle (Lean) podniky podniky nevyhlasujú zoštíhlujúce kampane, nerobia osamotené workshopy, nenakupujú inovácie, ktoré ich spasia. Neprodukujú zbytočné akčné plány. 

Dosahujte ciele.

Vedia kam smerujú. Poznajú kde sú, tu a teraz. Žijú neustálim zlepšovaním (Kaizenom). Neustále zlepšujú po malých krokoch deň čo deň. Inovujú denne, skúšajú systematicky nové veci, princípy a keď fungujú povýšia to na štandard. Ak je to potrebné vedia sa prispôsobiť situácii, vždy však nezľavujú zo svojích základných hodnôt.

Základom je zmena.

Pri zmene z „normálneho“ či priemerného podniku na štíhly podnik je prvým krokom uvedomiť si, kde som teraz  a kam sa chcem dostať. Vedieť ako vyzerá môj cieľový stav. Hovoríme tomu mať víziu.  Vízia alebo skutočný sever je o smerovaní celej spoločnosti. 

Podnik tvoria ľudia.

Každý podnik tvoria ľudiaDobrí ľudia majú dobré výsledky, skvelí ľudia majú skvelé výsledky. V každom z nás je potenciál byť v niečom skvelý. Dôležité je neustále sa učiť. Či už je to poučenie zo svojich chýb, alebo pochopenie ako sa nám podaril urobiť skvelý výsledok.

Kata koučovanie.

Rutina alebo Kata koučovania je fáza učenia sa, spoznávania a riešenie problémov s napredovaním. Líder, kouč vedie ľudí aby sami našli to najlepšie riešenie. Kouč neradí ľuďomako majú veci robiť. Pri koučingu sa zameriavajú na proces neustáleho zlepšovania podĺa princípu PDCA (planuj, urob, skontroluj a vykonaj). Tak dosahujú najlepšie štíhle podniky svoj  udržateľný náskok pred ostatnými.

5 rutín Toyota KATA